Ethereum ve Smart Contract (Akıllı Sözleşmeler) Nedir?

Sanal dünyada yatırımlar son yıllarda artış göstermiş ve sanal paralara olan rağbet hızla artmıştır.

Peki sanal borsada kullanılan, son zamanlarda adını sıkça duyduğumuz ethereum nedir? Ethereum kripto (dijital) para sistemi ile çalışan Bitcoin’den sonra en geniş pazar hacmine sahip sanal para birimidir. Ethereum sistemi Vitalik Buterin tarafından kurulmuştur. 2014 tarihinde piyasaya çıkarılmıştır. Buterin’in ifadesiyle ethereum sanal dünyanın petrolü başka bir deyişle enerji kaynağı olarak görülebilir.

2014’te yani ethereumun ilk çıktığı yıllarda birkaç dolara satın aldığınız 1 ethereum coin bugün yaklaşık 350 dolara denk gelmektedir. Tıpkı altın alıp kenara atarak yatırım yapıldığı gibi ethereum sayesinde de birikim yapılabilmektedir.

Ethereum coini cezbedici hale getiren özelliklerinden biri de smart contracts yani akıllı sözleşmeler özelliğidir.

Peki Ethereumun yaygınlaşmasını ve kullanımını kolaylaştıran smart contracts nedir? Anlaşma yapmak üzere olan 2 taraf arasındaki sözleşmeyi blockhain yani bir blok zinciri ile güvenlik duvarı içerisine alan sanal ve güvenilir sözleşme sistemidir. Bu sistem sayesinde hiçbir kurum ve kuruluşa, arabulucuya gerek duymadan taraflar özerk bir şekilde sözleşmelerini yaparlar. Zamandan da tasarruf edilir.

Ethereum akıllı sözleşme özelliği, gelecek zamanlarda hayatın her yerinde kullanılabilecek. Bir araba kiralayacak olunduğunda ya da bir ev satın almak istenildiğinde smart contracts aracılığı ile sözleşme yapılmış ve hiç sorun yaşamadan istenilen hizmet alınmış olacak.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.