Bitcoin Madenciliği

Bitcoin Madenciliği

Bitcoin madenciliği günümüzde oldukça yaygın hale gelmiştir. Peki ya bu bitcoin madenciliği nedir ve nasıl yapılır?

Sizlere herkes tarafından çok konuşulan kripto para madenciliğinin ne olduğundan bahsedeceğiz. Bitcoin madenciliği bilgisayarlarda bulunan donanımlar ile yapılıyor. İlk zamanlarda CPU işlemcisi ile yapılan bitcoin madenciliği şimdilerde ise yerini 100 kat daha hızlı GPU işlemcisine bıraktı.

Anlaşılan o ki bilgisayarın ekran kartı ne kadar iyiyse bitcoin madenciliği yapmanızda o kadar kolaylaşıyor. Üretim artmaya başladığından bitcoin üretmek için cihazlar geliştirilmeye başlanmıştır. İlk zamanlarda bitcoin üretmek için her bilgisayar kullanılmaktaydı şimdilerde iste üretim artmasından dolayı ekran kart değerleri yüksek bilgisayarlar veya bitcoin üretmek için geliştirilmiş cihazlar ile daha hızlı bir üretim sağlanmaktadır.

 

Bitcoin’i diğer para birimlerinden ayıran özelliği hükümet kontrolü altında üretilmemesidir. Bitcoin ağı ile üretilmektedir. Bağımsız para birimi olarak da bilinir.

 

 PROOF-OF-WORK (POW)  ve PROOF-OF-STAKE (POS)

 

Kripto paraların kullanıldığı iki farklı maden türü olan PoW ve PoS hakkında bilgi vermek gerekirse PoW mandenciliğinde kazandığınız blok kadar bitcoin kazanırsınız. Blok zincirinde blok eklemek için algoritmayı ilk çözen kişi ödülü alır. Bu sistemde aktif olmak önemlidir yoksa hiçbir ödül kazanamazsınız. Bu madencilik türü ile bitcoin kazanmak için şu aralar kullanıcılar ASIC isimli çipleri satın alıyor.

 

Diğer madencilik türü PoS için ise bitcoin üretmek için bir işlem yapılmamaktadır.

Bu yöntemde coin kazanmak için elektronik cüzdanınızda para tutmalısınız. Cüzdanınızda tuttuğunuz coin ile kazanacağınız ödül doğru orantılıdır. Ödülünüzün artmasını etkileyen diğer faktör ise cüzdanınızda bulunan coinlerin süresidir. Ne kadar uzun süre kalırsa ödülünüz o kadar yüksek olur.

 

PROOF-OF-WORK (POW)  ve PROOF-OF-STAKE (POS) Farkları

 

PoW iş kanıtı poS iste hisse kanıtıdır. Yani poW madenciliği ile yaptığınız iş karşılığında bitcoin kazanırken poS madenciliğinde iste cüzdanınızda bulunan bitcoin karşılığında kazanırsınız.

 

PoW için ödül her blokta ilk çözen kişiye verilir. PoS madenciliğinde işlem ücreti ile ödüllendirilir.

 

PoW madencileri blok çözmek ve ilk olmak için yarışırlar poS daha az maliyetlidir. .

 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.