Google 2FA Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Merhaba, bu yazımızda Google 2FA yani 2 Adımlı Doğrulama’nın ne işe yaradığı ve nasıl kullanıldığıyla ilgili KuCoin borsası üzerinden resimli olarak bilgi vereceğiz. Paylaşımda borsanın kendine has bazı bilgileri bulunabilir ancak bu sorun olmayacaktır siz uygularken istenen bilgiye göre yazıda sonraki bölüme geçebilirsiniz.

Google 2FA’nın Önemi

Hesabınızı korumak ve varlıklarınızın olası bir hırsızlığından kaçınmak için, KuCoin Google Authenticator kullanıyor. Bu, KuCoin hesabınızı korur ve ekstra bir güvenlik katmanı ekler.

Tüm kullanıcıların hesapları için şifreleri vardır, ancak şifreler tek başına güvenli değildir. Ayrıca kolayca çalınabilir. Bu nedenle, kullanıcıların Google Authenticator’ı kullanmasını ve Google’ın iki aşamalı kimlik doğrulamasını kendi hesabına bağlamasını istiyoruz. Kullanıcılar hesaplarını bağlandıktan sonra, şifreleri çalınmış olsa bile, hesabında oturum açmak için hala  kullanıcının telefonu veya gizli anahtarı gereklidir.

Google iki adımlı doğrulama kodu, telefondaki Google Authenticator tarafından oluşturulur ve doğrulama kodu her 30 saniyede bir değiştirilir. Her doğrulama kodu sadece bir kez kullanılabilir.

Google 2FA nasıl bağlanır?

** Google iki adımlı doğrulama, KuCoin’e giriş yapmak ve borsada trade, deposit ve withdraw yapmak için kullanılır. **

  1. Google Authenticator uygulamasını telefonunuza indirin.

IOS kullanıcıları App Store’da “Google Authenticator” araması yapmalıdır.  İndir

Android kullanıcıları Google Play’de “Google Authenticator” için arama yapmalıdır.  İndir

 

  1. Google iki adımlı doğrulamayı bağlayın.

Önce, KuCoin hesabınıza giriş yapın. Hesap(Account) sekmesine tıklayın. Ardından, Google 2 Adım(Google 2-Step) sekmesini tıklayın. Uygulamayı daha önce indirdiyseniz, İleri(Next) düğmesine tıklayın.

Ardından, aşağıdakine benzer bir ekran göreceksiniz. Bu ekran göründüğünde, gördüğünüz harfler ve sayılar gizli anahtarınızdır. Lütfen bunu bir yere yazın ve güvenli bir yerde saklayın. Telefonunuzu kaybederseniz veya değiştirirseniz veya Google Authenticator’ı yanlışlıkla kaldırırsanız buna ihtiyacınız olacaktır. “2 Adım” gizli anahtarını kaydettikten sonra devam etmek için lütfen İleri(Next) düğmesine tıklayın.

Şimdi, aşağıdaki ekranı göreceksiniz. Telefonunuzda Google Authenticator uygulamasını açın. Artık iki seçeneğiniz var:

  1. QR kodunu telefonunuzla tararsanız ve KuCoin için Google Authenticator’ı kurar ve sizin için kodlar oluşturmaya başlar.
  2. Ayrıca, KuCoin hesabınıza bağlı e-posta adresini ve aldığınız gizli anahtarı da girebilirsiniz. Bunu yaptıktan sonra, Google Authenticator sizin için kodlar oluşturmaya başlayacaktır.

Üçüncü olarak, QRcode’ı taramak veya e-posta adresinizi ve web sitemizde görünen anahtarı girmek için telefonunuzdan Google Authenticator’ı açın.

Aşağıda, telefonunuzdaki Google Authenticator uygulamasında göreceğiniz şeylerin bazı örnekleri verilmiştir.

iOS

Android

Google Authenticator ve KuCoin hesabınız bağlandıktan sonra, hesabınıza erişmek için 6 haneli benzersiz bir kod alacaksınız. Bu kod sadece bir kez geçerlidir ve her 30 saniyede bir yeni kod üretilir. Aşağıda, telefonunuzda kodun nasıl görüneceğinin bir örneği verilmiştir.

 

Son olarak, 6 haneli kodu Lütfen Google 2 Adımlı doğrulamayı girin (Please enter Google 2-Step verification)  kutucuğuna girin ve aşağıda görüldüğü gibi Gönder(Submit) düğmesini tıklayın. Artık KuCoin hesabınıza güvenli erişiminiz var!

KuCoin Önerileri:

  • Cep telefonun saati ile sunucu saatinin tutarlı olması gerekir. Site 2FA kodunu talep ettiğinde, sunucunun zamanı, KuCoin resmi web sitesinin sağ alt köşesinde bulunabilir.
  • Bazı telefonların bağlandıktan sonra yeniden başlatılması
  • Giriş, trade ve withdraw işlemleri için kullanıcıların doğrulama kodunu girmeleri
  • Lütfen Google Authenticator’ı telefonunuzdan SİLMEYİN.
  • Lütfen doğru Google iki adımlı doğrulama kodunu girin, çünkü doğrulama kodunu beş kez yanlış girerseniz, Google iki adımlı doğrulama 24 saat boyunca kilitlenir.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.