Koin, Token, Altkoin Nedir, Ne İşe Yarar?

Hayatımıza bir anda giren ve artık birçok kişi için çok önemli bir gelir kaynağı haline gelen kripto paralar hakkında her geçen gün yeni bilgiler ile karşılaşıyoruz. Özellikle bu alanda kullanılmakta olan terimleri bilmek bu alanda yatırım ve işlem yapmak isteyen kişiler için son derece önemlidir. Coin, token, altcoin ve buna benzer farklı terimlerin yer aldığı bu alanda doğru adımlar atabilmek için mutlaka bunların ne anlama geldiğini bilmek gerekmektedir. ilk olarak bitcoin isimli kripto paranın akıl almaz değerlere ulaşması ile dikkatleri çekmiş olan kripto paralar, artık günümüzde birçok alanda kullanılan hatta bazı firmaların ödemelerde kullandıkları paralar haline gelmiştir.

KRİPTO PARA NASIL ELDE EDİLİR?

Öncelikle bu paraların tamamen online alanda üretilip kullanıldığını ve fiziksel bir ürün olmadıklarını bilmek gerekmektedir. Bitcoin’in bu kadar popüler olması ve dünya genelinde tanınmasından sonra ortaya çıkan alternatif coinler yani altcoinler de aynı şekilde ilgi görmüşlerdir. Altcoin fiyatları de kısa zaman içinde hatırı sayılır seviyelere gelmiş ve insanlar için farklı yatırım seçenekleri haline gelmişlerdir. Günümüzde online olarak takip edilmekte olan coin piyasaları artık çok yüksek işlem hacimleri olan alanlar haline gelmişlerdir.

KAÇ ÇEŞİT KRİPTO PARA VARDIR?

Namecoin, etherium, ripple veya litecoin gibi alternatiflerin sayıları her geçen gün artmaya devam etmektedir. Uzmanlar bu alanda işlem yapmak isteyen kişilerin tüm detaylar hakkında bilgi sahibi olmalarını ve aynı zamanda hangi kripto para hakkında nasıl işlem yapılacağını da mutlaka öğrenmelerini önermektedirler. Bunun için ise öncelikle altcoin tavsiyeleri almak için titiz bir şekilde araştırma yapılması gerekmektedir. Bu alanda bilinmesi gereken bir diğer terim ise token’dir. Birçok kişi token nedir ve coinler ile aralarında ne gibi farklı vardır gibi soruların yanıtlarını aramaktadırlar. Token, etherium veya waves gibi platformlarda üretilip sadece bir varlığı temsil eden araç veya değerlerdir. Token sadece üretildiği yapı üzerinde kullanılabilir ve ICO’lara yatırım yapanlara karşılık olarak dağıtılırlar. Coinler ile tokenler arasındaki en temel farklar şunlardır;

  • Coinler bağımsız olarak harcanabilirken tokenler kontrollü yönetilen yapılardır.
  • Coinler şeffaf bir şekilde el değiştirebilirken tokenler ise sadece bir platformda ve belli bir amaç için üretilirler.

Bu farkları bilen herkes kısa zaman içinde doğru adım kararlar vererek kripto piyasası içinde yerlerini alabilmektedirler.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.