Kripto Borsası Güvenlik Uyarıları- KuCoin

Bu yazımızda, bir kripto borsasında kişisel güvenliğin nasıl sağlanması gerektiğini ve genel dolandırıcılık kategorilerini,  çok rağbet gören ve kısa sürede demirbaş borsalar arasına giren KuCoin’in bilgileri üzerinden paylaşacağız.

 1. Kimlik Avı Dolandırıcılığı  

Bir kimlik avı dolandırıcılığında, saldırgan, cihazlarınıza ve hesaplarınıza erişmek ve paranızı çalmaya yönelik kullanılabilecek hassas bilgilerinizi elde etmek için sizi kandırmak amacıyla kendilerini güvenilir bir kişi olarak göstermeye çalışır. Bu nedenle, müşterilerimizin çok dikkatli olmaları ve bu dolandırıcılığı önlemek için iyi alışkanlıklar edinmeleri önemlidir. KuCoin hesabınızın kimlik avı dolandırıcılığından korunmasına yardımcı olabilecek bazı önemli şeyler şunlardır:

Neye dikkat etmeliyim?

 • Hesabınıza her giriş yaptığınızda, doğru URL’yi ziyaret ettiğinizi iki kere kontrol etmenizi öneririz. Bunun için aşağıdaki bağlantıyı görmeniz gerekmektedir.

https://www.kucoin.com

 • URL adresinin https:// ile başladığını kontrol edin.

 • Bir web sitesinin güvenli olup olmadığını kontrol etmek için Site Sertifikasını kontrol edin. Google Chrome kullanıyorsanız, web sitesinin solundan güvenlik durumunu kontrol edebilirsiniz (yeşil kilit, web sitesinin güvenli olduğunu gösteren bir göstergedir). Farklı bir tarayıcı kullanıyorsanız, lütfen tarayıcınızın ayarlarında Site Sertifikasını nasıl görüntüleyeceğinize bakın.

 • KuCoin’i bir arama motoruna (örn. Google) veya harici bir kaynaktan veya web sitesinden size gönderilen herhangi bir bağlantıya yazarken, lütfen URL’nin doğru olup olmadığını kontrol edin.
 • Kimlik avı dolandırıcılığı sitelerinin sahte reklamlar yayınladığı biliniyor dolayısıyla Google Reklamları’nı tıklarken, URL’nin doğru olup olmadığını kontrol ettiğinizden emin olun.
 • KuCoin’den yasal olarak gönderilmiş gibi gözüken herhangi bir e-postaya tıklarken, gönderen adresini kontrol edin. Dolandırıcılar, genellikle gerçek gibi görünen aslında sizi sahte bir siteye yönlendirecek linke sahip e-postalar gönderirler. Sahte e-postalar hakkında detaylı bilgi aşağıdaki 4. maddede verilmiştir.
 1. Sahte destek numaraları

Neye dikkat etmeliyim?

Bazı sitelerin KuCoin adına bir ‘destek’ numarası barındırdığı bilinmektedir. Bu numaralar, ŞU ANDA TELEFONLA DESTEK VERMEDİĞİMİZDEN yasal destek numaraları değildir. Dolandırıcılar sistemli olarak bu numaraları  telefon ettiğinizde, hesabınıza erişecek kişisel hesap bilgilerinizi almayı umarak ayarlarlar.

 • Hiçbir zaman KuCoin desteği sunmayı talep eden herhangi bir numarayı aramayın.
 • Kişisel bilgilerinizi, telefon üzerinden KuCoin destek ekibinin üyesi olduğunu iddia eden hiçkimseye açıklamayın.
 1. ‘KuCoin’ den sahte arama gelmesi

KuCoin destek ekibinin hiçbir zaman sizinle telefon aracılığıyla iletişim kurmayacağını unutmayın. KuCoin destek için çalıştığını iddia eden birinden bir arama alırsanız, hemen telefonu kapatmanızı ve arayanı cihazınızdan engellemenizi öneririz.

 1. Dolandırıcı e-postaları

Son zamanlarda “KuCoin Takımı” adına bir sürü aldatıcı e-posta çıktı. Bu tür bir e-posta aldığınızda, e-postayı doğrulatmak için Telegram grubundaki yöneticilerimizle irtibata geçtiğinizden emin olun.

Aşağıdaki aldatıcı bir e-posta örneğidir:

Not: Resimdeki örnekte 0.5 BTC talep edilip, cüzdan adresi eklenmiştir.

Neye dikkat etmeliyim?

 • KuCoin asla e-posta yoluyla sizden ödeme talep etmez.
 • KuCoin, hiçbir zaman e-posta yoluyla belirli bir adrese ödeme göndermenizi istemez.
 • KuCoin personeli asla şifrenizi veya iki faktörlü kimlik doğrulama detaylarını istemez.
 1. Sahte Twitter hesapları

Twitter üzerinden KuCoin ile sürekli olarak etkileşime geçmek her zaman harika bir fikirdir. Herneyse, her zaman resmi KuCoin twitter hesabında olduğunuzdan emin olun. Kopya hesaplar ellerinden geldiğince herşeyi aslı gibi taklit ederler, ne olursa olsun her zaman iki kez Twitter nickinin @kucoincom olmasını kontrol edin(Türkiye hesabı için @KucoinT ).

Neye dikkat etmeliyim?

 • • Resmi Twitter sayfamızı yer iminize eklemeniz veya web sitemiz aracılığıyla ulaşmanız iyi bir fikir olacaktır.
 • Twitter’daki tek global KuCoin hesabı @kucoincom, diğer yerel twitter hesaplarının ise resmi hesap tarafından takip edilip edilmediğine göre sahtekar olup olmadığını anlayabilirsiniz.
 • Her zaman hesap adının ve kullanıcı adının resmi hesapla eşleştiğinden emin olun.
 • Sahte bir hesabı tanımak:

Not: Resimdeki maddeler: 1- Bulanık profil resmi, belirsiz sınırlara sahip olabilir, 2-Yanlış kullanıcı adı, bu olayda ‘JeffClifton11”, 3-Resmi hesaba cevap vererek orijinal yorum bölümünü çalmışlar, 4- Spam olarak bildirilmek veya engellenmeyi önlemek için garip yazı tipi, 5- Hesap, token veya bağış talep etmektedir, 6- Kullanıcıları dolandırmak ve insanları soymak için cüzdan adresi.

 1. Telegramdaki Dolandırıcılar

Herhangi bir nedenle herhangi bir adrese para göndermenizi asla istemeyeceğimizi unutmayın. Birisi bunu yapmanızı isterse, sizi aldatmaya çalışıyordur ve engellemeniz gerekmektedir. Bu kullanıcıları özel olarak bir admine bildirin.

Remember that we will never ask you to send money to any address for any reason. If someone asks you to do this, they are trying to scam you and they should be ignored. Report these users to an administrator privately.

Aşağıda bazı telegram dolandırıcılık örnekleri verilmiştir:

Not: İlk resimde listelenmek hakkında sorun bildiren bir kullanıcıya dolandırıcı kırmızı kutu içerisindeki mesajda “1 btc tutarında bir ödeme yaparsanız onaylanacaksınız.” şeklinde cevap veriyor. İkinci resimdeki kırmızı kutuda ise dolandırıcı “Listelenme ücretini belirttiğimiz adrese yatırmadan hiçbir e-posta alamazsınız ya da detaylı bilgi için sitemizi ziyaret edin.” şeklinde cevap vermiştir ki bahsettiği site 1.maddede bahsettiğimiz taklit websitesi linki olacaktır.

 1. Ek Güvenlik İpuçları
 • KuCoin şifrenizi düzenli olarak değiştirmenizi ve başka bir yerde kullanmadığınız bir şifre kullanmanızı tavsiye ederiz.
 • 2FA’nızı onaylayın veya dinamik bir koda örneğin Google Authenticator’a yükseltin,
 • https://haveibeenpwned.com/  adresinden, e-postanızın ele geçirilmiş olup olmadığını düzenli olarak kontrol edin.
 • E-posta hesabınızda 2FA’yı etkinleştirin.
 • E-posta hesabınızın şifresini düzenli olarak değiştirin.
 • KuCoin hesap şifrenizin e-posta hesabınızın şifresinden farklı olduğundan emin olun.
 • Maksimum güvenlik için SADECE KuCoin için kullanılan yeni bir e-posta adresi oluşturun.

 

“Kripto Borsası Güvenlik Uyarıları- KuCoin” üzerine 2 yorum.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.