Kripto Para Nedir ve Para Biriminin Değeri Nasıl Belirlenir?

KRİPTO PARA NE DEMEK?

 

Kripto para ne demek sorusunun cevabı olarak dünyanın kriptoloji kelimesiyle ilk kez sekiz – dokuz sene evvel karşılaştığını söyleyebiliriz.

Herkesin aşina olduğu Euro, Türk Lirası imişçesine apayrı sanal bir para düzeneğidir. Şifreleme sistemi, aritmetik esasına göre yapılır. Burada gaye, para hareketlerinin emniyetini sağlayarak yenilerinin basılmasını denetlemektir.

Malum şifreleme ilkeleri sebebi ile olasılığı sağlanan bir metotla gerçek rakam başkalaşımıdır.

Sadece bilinen şifrelerden yararlanarak konulan sözde cüzdanlardan gene gizli sayılar yoluyla ortaya konduğu için bu isimle bilinirler.

Bireyler yahut şirketlerce aynen hakiki parada olduğu gibi ya tüketilebiliyor ya da alınabiliyor.

 

Devletlerin İktisadi kazançlarından oluşan bir ederi bulunmaz. Kıymeti; aynen öbür yabancı paralar ile mallardakine benzer şekilde kripto para piyasasında kısa süren sunu ve istem şartları gereğince tayin edilir.

 

Kıymeti; sahibi olan kişilerin bunları takas yahut mal şeklinde düşündüğünden doğmaktadır.

Bunlar, çoğu devletlerin merkez bankaları gibi bir teftiş sistemi bulunmadığından, çoğu yerde incelenmemektedir ve bazı rakamsal bedeli temsil ederler.

 

KRİPTO PARA BİRİMİNİN DEĞERİ NASIL BELİRLENİR?

 

Kriptografiden; genel ağ ile etkili bir bağlantısı bulunan bu para değeri yararlanmaktadır. Bilinmeyen bir şifre şekline gelen bu şifre ile  ‘sahip olmak’, ’nakil hareketi’ için tüzel bir hüviyete gerek olmaz.

 

Bu değerin ederinin; devlete ait bir kurumla veya rastgele bir merkez bankası ile ilişkisi bulunmaz.

 

İnsanlar; plasman ve tediyelerini, isim olmadan oturduğu yerden gerçekleştirebilir. Bu değerler, brokerlardan sağlanabilir. Madencilik; bunların yapılabilmesi için karışık aritmetik işlemlerini çözebilen bilgisayarlardan faydalanılmasıdır. Genel hatlarıyla Kripto para nedir ve değeri nasıl belirlenir sorusunun cevabı budur.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.