Kripto Yatırımcı İçin Tavsiyeler-2

Borsanın kurtları yani usta traderlar, yatırım yaptığınız koinin sahipleri, balinalar(girdikleri piyasaya yön verecek kadar büyük para sahibi kurtlar) yahut da marketi idare eden botlar gibi faktörler bütün teknik analizleri devre dışı bırakabilir. Yani o piyasaya siz yön veremezsiniz , teknik analizlerin işe yaradığı durumlar olsa da yapılan şey en nihayetinde bir tahmindir ve tedbirsiz davranıp herşeyinizi yatırmaya ya da araştırmadan içine atlamaya kalkmayın.

Büyük takipçileri olan sosyal medya hesaplarının bile kendi ceplerini düşündükleri için yanlış yönlendirme potansiyelleri yüksek yahut da böyle niyetleri olmasa bile yaptıkları tahminden öteye geçemez(içerden önemli haber alan adam zaten yükseleceğini bilir ve diğerleri satın alıp fiyatı yükseltmeden önce bütün varını yoğunu koyar diye düşünüyorum).

Bunların yanısıra, fake profile sahip birileri bizimle iletişime geçse kaale alıp cevap bile atmayacakken, insanlar kolay para kazanma hırsıyla kim olduğu belli olmayan insanların sosyal medyadan paylaştığı tüyoları!! hemen ciddiye alıp elindeki herşeyi yatırmaya kalkıyor. En basit mantıkla, kişi veya bu amaçla biraraya gelmiş kişilerin oluşturduğu gruplar fiyatı düşük olan bir koini alır ve yükselmesini beklemektense insanlara algı yönetimi uygulayarak o koini onların da satın almasını sağlar. Talep artınca fiyat yükselir, daha önce koini düşük fiyattan almış olan bu kötü niyetli kişiler çıkış yapar. Kime güvendiğini bile bilmeden balıklama atlayan normal insanlar, fiyatların düşmesini izleyip yükseleceğini umut ederler.

Son söylediğim şey kesinlikle yatırım yaptığınız şey düşmeye başladığında hemen çıkın anlamına gelmez. Bazen yatırdığınız şey 1 düşüp 10 yükselir, kripto piyasası yüksek volatile sahip bir piyasadır, çok oynak-değişkendir. O zaman yapacağımız şey , koinlerin projelerini araştırmaktır. İşe yaradığını düşündüğünüz projenin ayağı yere basıyor mu, yani hayata geçirilebileceğine inandığınız bir proje mi? Ayrıca uygulayacak kişilerin kullandığı profiller gerçekten kendilerine mi ait? Eğer kendilerine aitse donanımlı insanlar mı? vb. sorular sorarak gerçekten güveninizi kazandıklarında, ekstra olarak yüksek takipçili nispeten güvenilir hesapların koinle ilgili teknik analizleri var mı bunları inceleyebilirsiniz.

Bu araştırmayı yaptıktan ve satın aldıktan sonra fiyat düşüyorsa bile (tabi kararı her zaman size ait olmakla birlikte) içiniz rahat olur, yani günlük para yatırmak yerine orta vadeli en azından birkaç hafta bekleyerek fiyatın yükselmesini beklemeniz daha mantıklı olur. Tabi koinle ilgili gelişmeleri de takip etmenizde yarar var bu süreçte bazı gelişmeler hayati önem taşıyabilir.

“Bunlarla kim uğraşacak ya!” diye düşünüyorsanız, birileri de sizin para kaybetmek için gelmiş canı sıkılan insanlar olduğunuzu düşünür. Çünkü piyasada kazanma fırsatı olmakla birlikte bilinçsiz ve açgözlü insanları yutan tabiri caizse bir karadelik kripto ortamı var. Bunlar sizi ağındaki sinek gibi görür ve siz heyecanla sağa sola koşarken bir süre sonra meteliksiz kaldığınızı görebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.