Kripto Yatırımcı İçin Tavsiyeler-3

 

Kararlarınıza sadık kalmaya çalışın. Düşükten aldığınızda daha da düşebilir veya yüksekten sattığınızda daha da yükseğe çıkabilir. Mesele en düşükten alıp en yüksekten çıkmak değil bunu hiçbir zaman gerçekleştiremezsiniz. Amacınız kar edip çıkmak olmalıdır.

Bir kere kazandığınız koinin sürekli kazandırmasını beklemeyin ya da size kaybettiren koini kişisel algılamayın yani duygusal bağ kurmayın ve yolunuza devam eden. Amacınız her zaman bir sonraki adımınızı daha akıllıca atmak, soğukkanlı olmak ve kar edip çıkmak ya da en az zararla çıkmaya çalışmak olmalıdır.

Bir koinin, yeni cüzdan sürümü yayınlaması, bir borsaya eklenmesi veya bir işi bağlayacağı yönünde güncel gelişmeleri görüp fiyatı yükselir diye hemen atlamayın. Bu da bir nevi kumardır. Bu tarz durumlarda genellikle ne olacağı belirsizdir ve yükselişler olsa bile çok kısa sürüp eskisinden daha düşüğe gider. Bu durumda kendinizi uzun süre o koine hapsetmiş gibi olursunuz.

Pump ve dump gruplarından uzak durun. Eğer paranızı dolandırıcılara kaptırmak hoşlanmıyorsanız tabi. Kolay paranın olduğu yerde her zaman dolandırıcılar da vardır ve gözü para hırsıyla kör olmuş ancak hiç araştırıp öğrenme merakı olmayan insanlar onlar için kafeste keklik gibidir. Verdikleri sözüm ona tüyolarla! sizi düşünmüyorlar inanın.

Eğer nispeten tecrübe sahibi olur ve kazanmaya başlarsanız, kardan zarar etme lafını fazlasıyla kullanacaksınız. Bu laf, %100 kar’ınızın yarısını kaybettiğinizde acımadı ki deyip etrafa gülücükler dağıtacağınız anlarda kullanılacaktır. Ve inanın burda anlattıklarımızın hepsini olmasa da çoğunu tecrübe edeceksiniz. Buraya gelen her insan kazanma hırsıyla gelir ancak mesele bu hırsı zeka ve soğukkanlılıkla minimum hata yapacak şekilde kullanmaktır, gözünüzü kör etmenize izin vermeyin.

Koin borsalarını banka gibi düşünmeyin, evet özellikle popüler olanlar güvenliğe yüksek derecede yatırım yapmış olabilirler. Ancak hiçbir zaman tam olarak güvenli değillerdir bir şekilde hacklenir veya batarlarsa hesaplarınızdaki bakiyeler de patlayabilir. Dolayısıyla kripto borsalarındaki koinleriniz tam olarak size ait değiller diyebiliriz. Bunun için mobil cüzdan, masaüstü cüzdanı, donanım cüzdan vb. seçenekler mevcut. Tabi burda da cüzdan güncelliği ve güvenliği tamamen sizin sorumluluğunuza geçmiş oluyor, seçim hakkı sizde.

Borsada trade yapıyorsanız, ya yükselirse diye her koine girmeyi aklınızdan geçirirsiniz. Girmediğiniz koinlerden biri yükseldiğinde tüh be ona girmeyi düşünüyodum, keşke girseydim gibi hayıflanmalar yaşarsınız veya bunları yaşayanlara şahit olursunuz çok kasmayın. Doğru ata oynadığınızı düşünüyorsanız zamanınızı bekleyin. Daha fazla kazanacağınız ümidiyle sık sık düşük miktarlarda kayıplarla koin değiştirirseniz, bunların sizi mutsuz edecek kadar büyüdüğünü farkedeceksiniz. Bitcoinde küçük haneler reel parada günlük mutfak masraflarına denktir diyebiliriz.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.