Kripto Yatırımcı İçin Tavsiyeler-4

 

Hacmi ve değeri çok düşük koinlerden uzak durun. Genelde piyasaya yeni giren tecrübesiz traderların 0,001$ gibi değere sahip koinler için bu 1 dolar olursa milyoner olurum gibi klişe düşünceleri olur. Bunlar genelde balinaların insanları tokatladıkları ya da işe yaramaz koinlerdir. Bazı koinlerinse projeleri iyidir ve az popüler olan borsalarda başladıkları için hacimleri düşük olabilir, bunları da araştırıp bulursanız uzun vadeli olarak girip sabretmelisiniz. Ayrıca hacmi düşük olan koinlerde ve fazla popüler olmayan borsalarda alım-satım oranı düşüktür. Dolayısıyla görünüşte bir koinden %100 kar etmiş gibi görünseniz bile alan olmadığı ve siz nakite çeviremediğiniz sürece buna kar denemez buna dikkat edin.

Boğa sezonunda olsanız ve güvendiğiniz bir kriptocu sosyal medya hesabından teknik analiz paylaşsa bile, hatta kendiniz de araştırdıysanız bile, lütfen bir koine bütün paranızı yatırmayın ya da kredi çekmeye kalkmayın. Evdeki hesap özellikle kripto borsasında çarşıya uymayabilir. Koin yükselecek olsa bile zamanını kestirmek mümkün olmaz, 2 ay sonra yükselecek koine(tabi kimse bilmiyor) 1 ay sonra geri ödemeniz gereken parayı koyduğunuzda, düşmüş şekilde çekmek zorunda kalırsınız ve bu sizin için hiç iyi olmaz. Burda “Risk Yönetimi” faktörü devreye giriyor. Her ne kadar akıllıca ve size zarar vermeyecek miktarlarda trade yapmak zevk veriyor olsa da bunun oyun olmadığının ve gerçek paralarla işlem yaptığınızın farkında olun.

Borsalarda, özellikle boğa dönemlerinde yüksek hacim ve al sat işlemleri gerçekleştiğinde bu durum o borsanın server’ının çökmesiyle sonuçlanabilir. Bu da geçici olarak, bazen günlerce paralarınıza ulaşamamanıza ve işlem yapamamanıza sebep olabilir. Bazı borsalar bu sorunla başa çıkabilmek için geçici sürelerde üyelik alımını bile durdurdular. Bunu öngörmek zor olsa da, böyle bir durumdan şüphelendiğinizde biraz erken çıkış yapıp koininizi başka borsaya ya da cüzdana çekmeyi düşünebilirsiniz.

Dediğimiz gibi piyasa yüksek volatile yani aşırı iniş-çıkışlar görülebilen bir piyasa, dolayısıyla bitcoin düştüğünde etrafınızda uzman kesilen insanlardan sürekli bitcoinin scam veya balon olduğu gibi laflar duyarsınız, yükseldiğindeyse içten içe insanların imrendiğini ve ilgi gösterdiğini görürsünüz. Bu, şaşmadan sürekli tekrar eden bir döngüdür. Bitcoin, her ne kadar geçmişinde aşırı düşüşler görülse de uzun vadede daima kazandırdığı görülür. Bu güvenilir yani sağlam projeye ve hacme sahip koinler için de böyledir. Ancak risk faktörü her zaman vardır, ayrıca scam ve balon koinler de mevcuttur. Bu yüzden tedbirli olup kırı kırk yararak karar vermelisiniz.

Dünyanın en zengin ve en iyi yatırımcılarından olan Warren Buffett’ın “Başkaları aç gözlü olduğunda kork ve geride dur, başkaları korktuğunda aç gözlü ol.” sözünü aklında bulundur. İnsanlar bir şeye aşırı güvendiğinde tedbirli ol çünkü her an düşüş vakti gelebilir, insanlar bir şeyden çekindiklerinde ve kararsız kaldıklarında cesur ve sabırlı ol böylelikle kazanma ihtimalin daha yüksek olur. Eğer kararını doğru verdiğini düşünüyorsan başkalarının düşüncelerine fazla kulak asma, kararlarının arkasında ol, çünkü insanlar bilmediği konularda uzman kesilmeyi severler.

Son olarak bir koinin fiyatını sadece kendisiyle ilgili haberler etkilemez, bitcoinin büyük hareketleri, madencilikte ve kripto piyasasında söz sahibi ülkelerdeki önemli gün ya da bayramlar, siyasi krizler veya yasal düzenlemeler önemine göre piyasayı belli oranlarda etkilemektedir. Dolayısıyla piyasayı global ve çok yönlü takip etmek zorundasınız. Kimse zengin olmanın kolay olduğunu söylemedi 🙂 Bol kazançlar…

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.