Market Cap Nedir, Nasıl Kullanılır?

Market cap nedir sorunuzu cevaplayacak olursak, bunun kısaca piyasa kapitalizasyonu olduğunu belirtebiliriz. Bir işletme ya da şirketin piyasa içerisinde bulunan hisse sayısının, bir hissenin ücreti ile çarpılması sonucunda o firmanın market cap değerine ulaşabilirsiniz.

Bu duruma örnek vermek gerekirse;

Bir firmanın hisse senetleri borsa da 20 TL üzerinden işlem görüyor ve 20 milyon tane hisse senedi var. Bu durumda bu firmanın market cap değeri 20 TL*20 Milyon= 400 Milyon TL olarak hesaplanmaktadır.

Market cap değerleri genellikle şirketleri birbirleri ile kıyaslarken şirketin güvenilir olma durumunu temsil eder. Market cap değeri yüksek firmalar her daim büyük ve güvenilir şirketler olarak kabul edilmektedir.

MARKET CAP NASIL KULLANILIR?

Market Cap, basit ve hızlı bir hesaplama yöntemine sahiptir. Bu nedenle şirketler tarafından fazlası ile tercih edilen bir yöntemdir.  Bu değer sadece şirketlerin karşılaştırılması için değil aynı zamanda dünya borsası karşılaştırmalarında da kullanılır. Aynı zamanda kripto para birimlerine ait borsaları da kapsamaktadır.

Market Cap Bitcoin için büyük önem taşımakta ve bu değerin büyük bir kısmını yine Bitcoin oluşturmaktadır. Bu sistem ile Bitcoin için sadece anlık borsa değerini değil aynı zamanda geçmiş hareketlerini de incelemeniz mümkün olacaktır. Takibin bu kadar kolay olduğu bir ortamda ise Bitcoin’e yapacağınız yatırımlar için fikir sahibi olmanıza yardımcı olacaktır. Borsa takibinin yanı sıra diğer para birimlerine de dönüştürmeye fayda sağlamaktadır.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.