Yeni Bir Kriptoparada Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kripto para, bildiğimiz paralar gibi kura sahip olan sanal bir para birimidir. İlk kripto para, 2009 yılında oluşturulan ve en güvenilir kripto paralardan sayabileceğimiz bitcoindir. Kimin oluşturduğu bilinmemekle birlikte bitcoinlerde, paranızın güvencesini sağlamak için çok komplike olan blockchain sistemi kullanılmaktadır.

KRİPTO PARALARDA DOLANDIRICILIK

Kripto paraların çıkmasından itibaren, scam kripto paralarla insanları dolandırmak isteyen birçok kişi türemiştir. Scam kripto para, insanları dolandırmak için kullanılan bir yöntem olup ayırt edilmesi zordur fakat bazı özelliklere bakılarak scam olup olmadığı konusunda tahmin yürütebilirsiniz, ilk olarak yeni kripto paralarda bakılması gereken yer etherscamdb isimli sitedir. Bu sitede scam olan kripto paraları görebilirsiniz. Şu anda sitede yer alan toplam 4,824 scam olmakla birlikte bunların 792 tanesi faal haldedir. Eğer bu sitede alacağınız kripto parayı göremiyorsanız sizlere söylediğimiz yöntemleri kullanarak alacağınız parayı tekrar gözden geçirmelisiniz.

İlk olarak alacağınız parayı çıkaranların neler vaat ettiğine bakmalısınız. Eğer vaat edilen şeyler arasında hızlı bir şekilde kazanç sağlama yer alıyorsa büyük ihtimalle bu scam bir kripto paradır. Unutmayınız, her para biriminde olduğu gibi kripto paralarda da zarar edip kar edebilirsiniz fakat emin olun sizi bir gecede zengin edecek hiçbir şey bulunmamaktadır.

İkinci olarak, bitcoin yatırım paketlerinden uzak durmalısınız bu paketler genel olarak sizden aylık veya haftalık ödeme isteyerek size bir kazanç sağlamaktadırlar fakat bu kazanç al-ver sistemiyle sağlanmıştır. Yani eğer yeni kullanıcılar paket almayı bırakırsa kazancınız kesilecektir. Bu en sık kullanılan dolandırıcılık yöntemlerindendir.

Üçüncü olarak ise, kendini gizleyen veya adı sanı duyulmamış şirketlerin çıkardığı kripto paralara karşı dikkatli olmalısınız. Eğer şirket ve kişiler hakkında yeterli bilgiler yoksa ve açıklanması reddediliyorsa bu kripto paralardan uzak durmalısınız.

KODLANMASI YETERSİZ KRİPTO PARALAR

Bu kripto paralar kendi içerisinde blockchain sistemini oturtamamış ve kodunu kapalı tutan paralardır. Eğer bir kripto para kaynak kodunu gizli tutuyor ve kimseye söylemiyorsa bu paranın kodlamasının yetersiz olduğunun bir göstergesi olabilir. Bunun sebebi ise genel olarak scam olan kripto paraların kaynak kodlarının gizli tutması ve ısrarlara rağmen açıklanmamasıdır çünkü açıklarlar ise kodlarının yetersizliği bariz bir şekilde ortaya çıkacaktır.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.