Genel

Orta Amerika Üniversitesi (UCA) Araştırmasına Göre El Salvadorlular, Bitcoin’in Yasal Ödeme Olmasından Memnun Değil

Bitcoin, 2021 Eylül ayında, Güney Amerika’nın en küçük ülkesi olan El Salvador kripto para birimini yasal bir ödeme aracı haline getireceğini duyurmuştu. Duyuru ilk olarak Miami’de düzenlenen 2021 Bitcoin Konferansı sırasında El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele’nin ülkenin Bitcoin’i yasal para haline getirecek bir yasa tasarısını kabul etme planını paylaşan bir videosu aracılığıyla kamuoyuna açıklandı.

Hükümet daha sonra, onaylanan yasa tasarısını desteklemek için 150 milyon dolarlık fon ayırdıklarını duyurdu. Yetkililer, “Chivo” adlı bir elektronik cüzdana kaydolacak kişilere 30 $ BTC vereceklerini açıklamışlardı.

Ancak kripto paranın ülkede yasal olarak benimsenmesinin üzerinden bir yılı aşkın bir süre geçtikten sonra işler El Salvador hükümetinin beklediği yönde gerçekleşmedi. Orta Amerika Üniversitesi (UCA) tarafından yürütülen bir araştırma çalışmasının bulgularına göre, El Salvadorluların yaklaşık %77’si, Bitcoin’in ülkelerinde yasal ödeme aracı olarak benimsenmesinin büyük bir başarısızlık olduğuna inanıyor .

Ayrıca, insanların %75,6’sı bu yıl kripto para birimleri kullanmadığını açıkladı. Bukele yönetiminin dijital varlık sınıfını yaygınlaştırma çabaları göz önüne alındığında böyle bir gelişme beklenmiyordu.

İlginizi Çekebilir:  Kripto Paradan Gelir Kazanma Fırsatları

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu