Genel

SEC Başkanı Gary Gensler, Dolar Tabanlı Sabit Coinleri Denetlemek için Daha Fazla Yetkiye İhtiyaç Duyduğunu Söyledi

Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Başkanı Gary Gensler yaptığı açıklamada, ABD Kongresi’nin Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu’na finansal sistem üzerindeki riskleri azaltmak amacıyla kripto para sabit coinleri denetleyebilmesi için daha fazla yetkiye ihtiyacı olduğunu söyledi.

Gensler, Washington’daki Georgetown Üniversitesi Psaros Finansal Piyasalar ve Politika Merkezi tarafından düzenlenen bir konferansta, yaklaşık 150 milyar dolarlık piyasa kapitalizasyonuyla, Stablecoin’lerin para piyasası fonlarıyla pek çok benzerliği olduğunu ve buna göre düzenlenmesi gerektiğini söyledi.

Gensler, CFTC’nin dolar destekli sabit coin çıkaran firmalar üzerinden dolandırıcılık ve manipülasyon karşıtı regülasyon yetkilerine sahip olmasına rağmen, “borsalar hakkında kural çıkarmak için asıl genel kurul yetkisine” sahip olmadığını söyledi.

Üst düzey finansal düzenleyicilerden oluşan bir ABD düzenleme paneli olan Finansal İstikrar Gözetim Konseyi, bu ayın başlarında Kongre’nin , kripto spot piyasalarının ve stablecoin’lerin gözetimini destekleyen faturalar da dahil olmak üzere, dijital varlıkların finansal sistem için oluşturduğu riskleri ele alan yasayı geçirmesini tavsiye etmişti.

İlginizi Çekebilir:  El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele, Bitcoin ile İlgili Çalışmalarının Bazılarını Rahatsız Ettiğini Açıkladı

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu