Genel

Amerika Merkez Bankası Yönetim Kurulu Üyesi Waller, Dijital Para Biriminin Doların Değerini Artırmayacağını Söyledi

ABD Merkez Bankası Yönetim Kurulu üyesi Christopher Waller, 14 Ekim’de yaptığı bir konuşmada, ABD merkez bankası dijital para biriminin (CBDC), yabancı şirketlerin en çok değer verdiği ABD fiat para biriminin niteliklerini artırmayacağını söyledi. Harvard Üniversitesi’nde düzenlenen bir sempozyumda yaptığı konuşmada, konuyu ulusal güvenlik bakış açısıyla yorumladı. Waller, dolar destekli stabil coinler hakkında daha olumlu bir görüşe sahip.

Waller, ABD dolarının dünya çapındaki rolünün ekonomi, CBDC’ler ve ulusal güvenliğin iç içe geçtiği bir alan olduğunu söyledi. ABD dolarının dünyadaki tartışılmaz üstünlüğü, ABD’ye ve doların yerel ekonomide veya rezerv para birimi olarak rol oynadığı diğer ülkelere fayda sağladığını ifade etti.

Waller, bu önceliğin teknolojik faktörlerden kaynaklanmadığını ve bu nedenle bir ABD CBDC’nin getirilmesinin bu önceliğin nedenlerini etkilemeyeceğini savundu. “Dijital varlıkların, özellikle CBDC’lerin büyümesinin bir sonucu olarak, yabancı CBDC’ler karşı kazanç sağlasa da, yerleşim yapma veya değer depolama açısından ABD dolarının dünyadaki statüsüne yönelik bir tehdit oluşturduğuna dair şüphelerini dile getirdi.

İlginizi Çekebilir:  Amerika İşsizlik Oranı Bitcoin'de Düşüşe Sebep Oldu

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu