Bitcoin HaberleriGenel

Bitcoin’de Dominans Düşerken Ethereum’da Yükseliyor

Bitcoin dominansı, son 8 ayın en düşük seviyelerine geriledi. Öte yandan Ethereum dominansı ise artan beklentilerle beraber yükseliş gösteriyor. Ethereum, hedeflenen Merge güncellemesine doğru ivme kazanırken Bitcoin’in dominansı yüzde 40’ın altına geriledi.

Piyasa hakimiyeti veya piyasa payı olarak da ifade edilebilecek olan dominans, Bitcoin’in piyasa değerinin kripto paraların toplam piyasa değeri içerisindeki payı anlamına geliyor. TradingView’in verilerine göre, söz konusu veri, bugün yüzde 39.55’i gördü. Bu seviye, Ocak 2022’den bu yana ilk defa kaydediliyor. Aynı veri, 2020’nin Aralık ayının sonlarında yüzde 73’ü geçmişti.

Ethereum dominansı ise Haziran’daki yüzde 14’lük seviyeden yüzde 20’ye kadar çıktı. Ethereum’un piyasa payındaki bu artış, yaklaşan Merge güncellemesiyle bağdaştırılıyor. Merge’ün yatırımcılar arasında büyük beklenti yarattığı ve bu beklentinin satın alındığı değerlendiriliyor.

Merge bu anlamda yalnızca yatırımcıları harekete geçirmedi. Madenciler de ürettikleri ETH’leri biriktirmeye yöneldiler. Geçtiğimiz Mart ayından beri madencilerin elinde bulunan ETH miktarı, 130 binden 260 bine, iki kat artış gösterdi.

İlginizi Çekebilir:  Stabilcoin'lerin Özellikleri ve Avantajları -2

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu