GenelBitcoin Haberleri

Resmi Gazete “Kripto Para ve Dijital Lira Düzenlenmesi Devam Ediyor”

Resmi Gazetenin mükerrer sayısında, 2023-2025 dönemini kapsayan Orta Vadeli Program da yayımlandı. Programda, kripto paralarla ilgili olarak iki madde yer aldı. Bunlardan biri, Dijital Lira çalışmalarıyla ilgiliyken diğeri ise kripto para borsalarının düzenlenmesini kapsıyor.

Makroekonomik Hedefler ve Politikalar başlığının Finansal İstikrar alt başlığında, Dijital Türk Lirasının kullanım testlerine başlanacağı belirtildi. Söz konusu madde şu şekilde: “Dijital Lira Araştırma Geliştirme Projesinin birinci ve ikinci faz pilot bulguları doğrultusunda, ödemeler için Dijital Türk Lirasının kullanım testlerine başlanacaktır.”

Dijital Lira konusunda çalışmalar birkaç yıldır devam ettiriliyor. Son olarak ASELSAN, HAVELSAN ve TÜBİTAK-BİLGEM ile ikili mutabakat zabıtları imzalanmış, Dijital Türk Lirası İşbirliği Platformu oluşturulmuştu. Çalışmalarda, birinci faz sonuçlarının testlerin tamamlanmasını müteakiben 2022 yılında kamuoyu ile paylaşılacağı açıklanmıştı.

Kripto para borsalarının düzenlenmesine ilişkin çalışmalar da yine uzun zamandır sürüyor. Geçtiğimiz aylarda, buna ilişkin kanun taslağının tamamlandığı ve yeni yasama döneminde meclise gönderileceği öne sürülmüştü.

İlginizi Çekebilir:  Milyonlarca Dolar Dolandırıcılık Yapan "Baby Al Capone" Lakaplı Hacker, 22 Milyon Dolar Geri Ödemeyi Kabul Etti

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu