Altcoin HaberleriGenel

Blok Zinciri Güvenlik Firması CertiK, Avalanche Üzerinden 370.000 Dolarlık USDC Çalındığını Duyurdu

Blok zinciri odaklı güvenlik firması CertiK, Avalanche blok zinciri üzerinde düzenlenen bir “Flash loan” saldırısı sonucunda çeşitli likidite sağlayıcıları ve bir akıllı kontrattan toplamda 370 bin dolarlık USDC çalındığını duyurdu. Staking platformu Nereus Finance ile piyasa yapıcı Curve Finance’in de saldırıdan etkilendiği belirtiliyor.

Blok zinciri güvenlik firması CertiK’in zincir üstü güvenlik yazılımı olan ve aynı zamanda akıllı kontratlardaki şüpheli hareketleri takip eden Skynet’ten verilen bilgilere göre, saldırı “0xe767c” koduyla başlayan bir akıllı kontrat üzerinden yapıldı. Birçok flash loan saldırısında olduğu gibi burada da Hacker’ın kimliği saptanamadı. Flash loan saldırısı konusunda da Ava Labs’den şu ana kadar bir açıklama yapılmış değil.

Bilindiği üzere flash loan saldırıları aslında bir hack olayından çok, akıllı kontratlardaki bir açığın kullanılarak fiyatın manipüle edilmesine dayanıyor. Saldırganlar, bir kredi protokolünden teminatsız krediyi borç aldıktan sonra fiyatı manipüle ediyor ve yükseltiyor. Saniyeler içinde yapılan bu hareketlerin ardından ise, bu tür Flash kredilerin doğası gereği saldırgan borç aldığı varlıkları satıyor ve borcunu ödüyor. Aradaki fark ise onun cebine kalıyor.

İlginizi Çekebilir:  Değerli Madenlerin Coğrafi Dağılımı

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu