Genel

Hong Kong Finansal Otoritesi (HKMA), İtibari Para İmkanlarına Sahip Yeni Bir Dijital Para Birimini Duyurdu

Hong Kong Finansal Otoritesi (HKMA), bölgede itibari para kullanmanın özelliklerini bünyesinde barındıran yeni bir merkez bankası dijital para birimini (CBDC) halka duyurdu. Proje, Uluslararası Ödeme Bankası (BIS), İnovasyon Merkezi ve Hong Kong Uygulamalı Bilim ve Teknoloji Araştırma Enstitüsü ile yapılan işbirliği neticesinde ortaya konuldu.

Aurum Project diye isimlendirilen proje, toptan ve perakende CBDC’lerin uygulanabilirliğini keşfetmek için iki farklı token (aracılı CBDC’ler ve CBDC destekli stabil coin’ler) kullanan teknolojiden yararlanılacağı ifade edildi. Her iki tokenin de bir e-cüzdanda veya bankalararası sistemde kullanılabileceği vurgulandı.

BIS, 250 sayfadan oluşan projenin teknik ayrıntılarının ve kaynak kodunun, CBDC geliştirmelerine yardımcı olmak için küresel olarak BIS üyelerine erişilebilir hale getirildiğini belirtti. 1930’da BIS, merkez bankaları arasında “uluslararası parasal ve finansal işbirliğini geliştirmek için” kuruldu ve bünyesinde 61 üye bulunuyor.

İlginizi Çekebilir:  Nansen Verilerine Göre, İflas Eden Celsius Network CEO'sunun Cüzdanından 1 Milyon Dolar Çıkış Gerçekleşti

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu