GenelBorsa Haberleri

Amerika’da 100 Milyon Dolarlık Kripto Para Dolandırıcılığı

ABD’nin Florida eyaletinde kurulan bir kripto para şirketi, 100 milyon dolarlık bir Ponzi sistemi kurdu. Şirket yöneticileri botlar aracılığıyla yaptıkları işlemler üzerinden kullanıcılarına yüksek kazançlar vadettiler ve sisteme giren ilk müşterilere ödeme sağladılar.

ABD’li federal savcılar yazdıkları iddianamede, ilk etapta bazı müşterilerin ödeme aldığını ancak sisteme para sokan daha sonraki kullanıcıların ise hiçbir şekilde kâr alamadıklarını belirttiler.

İddianamede, şirket kurucularının müşterilere %1’lik günlük kazanç vadettikleri ancak topladıkları paraları ise kişisel harcamalar için kullandıkları yazıldı. Toplanan paranın da 100 milyon doları bulduğu belirtiliyor.

Savcılar, şirketin SEC’e de hiçbir belge ve bilgi iletmediğini dolayısıyla konunun menkul kıymet dolandırıcılığı olarak sayılması gerektiğini de belirttiler. Kuruculardan 28 yaşındaki Joshua David Nicholas suçunu itraf ederken, Brezilyalı olan diğer iki kurucu ortak Emerson Pires ve Flavio Goncalves’in ise ülkelerine kaçtıkları aktarıldı.

İlginizi Çekebilir:  Endonezya'da hükümet resmen bir kripto para borsası açılacağını ilân etti

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu